Gayrimenkul Almak / Satmak istiyorum
Gayrimenkul Kiralamak / Kiraya vermek istiyorum
İKİ EL ÇENGELKÖY (30)  
ANA SAYFA HAKKIMIZDA TEMSİLCİLİKLERİMİZ BİLGİLER İNSAN KAYNAKLARI FAYDALI LİNKLER İLETİŞİM
İLAN KATEGORİLERİ
Sitemizde toplam 30 ilan bulunmaktadır
GAYRİMNEKUL DÜNYASI
Konut Projeleri ARSA
DAİRE VİLLA
DETAYLI İLAN ARAMA
Site içerisinde detaylı arama yapabilirsiniz
İlan Numarası : -
Kategori :
Şehir :
İlçe :
Semt :
Fiyat Aralığı :
-  
     
GAYRİMENKUL DÜNYASI
Bu bilgileri okumadan yatırım yapmaya kalkmayın
Eroğlu: Bankacılık mortgage`dan etkilenmeyecek

 

Türk Amerikan İşadamları Derneği (TABA/AmCham) tarafından düzenlenen toplantıda, dünyadaki global krize ilişkin bir konuşma yapan Eroğlu, bu krizin aktiflerin yeniden fiyatlaması olduğunu belirtti. Eroğlu, gelir üretmek için aktif yaratmanın önemine işaret ederek, önce ödeyebilecek güçte olanlara tutsat kredisi verilirken, sonradan ödemesi şüpheli olanlara da  kredi verilmeye başlandığını anlatarak, "Bizim için prime müşteri, iyi müşteridir. Ötekine de kötü müşteri demiyoruz. Subprime diyoruz. Aslında onlar prime değil. Onlar, verdiğiniz kredilerin geri dönme olasılığı çok olmayan kişiler" dedi.
Daha sonra bu kredilerle türev araçlar oluşturulduğunu, bu türev araçların Avrupa ve Asya bankaları tarafından da alındığını, ödeyememe sorunuyla da bağlantılı zincirleme etkiler sonucunda hiç tutsat işi yapmamış bankaların da karlarını kaybetmeye başladığını dile getiren Eroğlu, ABD bankalarının çoğunun da hem vermiş oldukları tutsat kredileri hem de bunların türev araçları nedeniyle ciddi zarara uğradığının altını çizerek, şu anda ABD`de 12 trilyon dolar civarında tutsat kredisi verilmiş olduğunu, bunun 1,2 trilyon dolarının subprime olduğunun söylendiğini kaydetti. 
Halil Eroğlu, şöyle devam etti: "Bunun 400-600 milyar dolar civarında kısmının ödenemeyeceği söyleniyor. Eğer 400 milyar dolarsa, şu anda 200 milyar dolar civarında bir kısmı 2007 sonu itibariyle zarar yazıldı. Şimdi Mart sonuçlarını bekliyoruz. Bizim görüşümüze göre 2008 yılı içinde 200-300 milyar dolar daha yazılacak bir zarar var gibi görünüyor. Bu yazılan zarar 2008`de üretilen karla birbirine denk gelirse, 2008 sonuna geldiğimizde sermayelerini yitirmiş bir takım bankalar olacak. Ama onlar zararlarını karşılamış olacak. Yeni sermayeleri bulabilirlerse, o zaman biz bu krizi atlatmış oluruz." 

"Kriz Türkiye`nin krizi değil"

Eroğlu, bu krizin Türkiye`nin Türkiye`nin krizi olmadığı kanaatinde olduğunu belirterek, zaten Türkiye`de tutsat kredisi miktarının çok yüksek olmadığını, bunların da subprime olmadığını, borcunu ödemeyen kesimin çok küçük olduğunu söyledi.
Eroğlu, "Türk bankacılık sektörü doğrudan doğruya mortgage işinden etkilenmez diye düşünüyoruz. Bu Batı`nın sorunu, yeter ki ithal etmeyelim. Biz gelişmekte olan ülkeler olarak aldığımız kısa vadeli yabancı paralarda, özellikle sendikasyonlarda maliyet artışına uğrayacağız. Ama bu maliyet artışının 10 baz puan mı, 20, 25 baz puan mı olacağını bilmiyoruz. Önümüzdeki 2 ay içinde göreceğiz" dedi. 
Bunun da yüksek reel faizle çalışan bir ekonomide pek etki yaratmayacağını dile getiren Eroğlu, ancak uluslararası sermaye piyasalarında 2008`de hiçbir işlem yapılamayacağı için buradan fon temin etmeye çalışan Türk piyasasının sıkıntı yaşayacağını aktardı. 
Bankacılık ve sigortacılık sektörünün, halka dönük ve bireyden topladığı fonlar ile dünyadaki her ülkenin ekonomisine yön vermek fonksiyonu nedeniyle, mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini vurgulayan Eroğlu, yeterli denetim olmadığında subprime`daki gibi sorunlarla karşılaşmanın mukadder olduğunu söyledi.


Kaynak : Hurriyetemlak.com


Ana Sayfa | Hakkımızda | Bilgiler | İnsan Kaynakları | Faydalı Linkler | İletişim
İki - El Gayrimenkul 2008 © Copyright - Web Tasarım Grimor